Kırmızı -Siyah olarak yaptığımız sözlü tarih çalışmaları için bu kez '62 mezunumuz İsmet Kalyoncu'nun evindeydik. Öncelikle bizi evlerinde ağırlarken göstermiş oldukları misafirperverlik için hem İsmet ağabeyimize hem de eşi Meral Kalyoncu ablamıza teşekkür ediyoruz.

İsmet Ağabey, Kabataş Erkek Lisesi’nden hiç kopmamış bir isim. Böylece okulda ya da okul dışında bir etkinlik olduğunda kendisiyle sohbet etme şansına sıklıkla erişebiliyorsunuz. Okuldan hiç kopmadığı için konuştuğu kişiye dünü ve bugünü karşılaştırma olanağı da sağlıyor. Bu fırsatı yakaladığımız için de ayrıca mutlu olduk.

Peki, biz neler konuştuk?

Neredeyse dört saat süren keyifli sohbetimizde İsmet Ağabey’in çocukluk yıllarıyla başladık… Asker bir babanın oğlu olarak birçok ilde geçen çocukluğun nasıl bir şey olduğuna vurgu yaptıktan sonra Kabataş yıllarına geçtik. Okula kayıt hikâyesinden arkadaşlarına, Türkiye’nin siyaseten hareketli olduğu bu yıllarda lise öğrenciliğinin nasıl bir şey olduğundan okuldaki öğretmen kalitesine kadar birçok meseleyi anlattı. İsmet Abi sadece okulun herkesçe bilinen hocalarının değil, daha az hatırlanan hatta ismini ilk kez duyduğumuz kıymetlerinin de adlarını hatırlayacak kadar canlı bir hafızaya sahip. Yani sözlü tarih çalışmamız hedefine tam olarak ulaştı diyebiliriz.

İsmet Ağabey tam bir 68 kuşağı temsilcisi… Kabataş’tan sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde eğitimine devam ederken, dönemin öğrenci hareketlerine katılmış, Deniz Gezmiş ile arkadaşlık etmiş bir kişi. O günleri anlatırken hâlâ yaşadığı apaçık ortada. Böylece Türkiye’deki sosyal hareketlerden Amerikan filosuna kadar geniş bir yelpazede konuşma fırsatına da erişmiş olduk.

Ülke sorunlarına her daim ilgi duymuş bir kişi olarak konuşmamızın sonlarında gençlere çok okumalarını tavsiye eden İsmet Ağabey, tam bir kitap ve fotoğraf tutkunu olduğunu da kütüphanesi ve fotoğraf albümlerini gösterirken sık sık tekrarladı…

Saatler süren bu dolu dolu sohbet için kendisine tekrar tekrar teşekkür ediyoruz. Sohbetimizi farklı videolara ayırarak Youtube kanalımıza da yükledik. İzlemeyi, kanalımıza abone olmayı ve beğendiğiniz videoları paylaşmayı unutmayın ve bizi takipte kalın!

CEVAP YAZIN