Nehirlere karışan zehirli atıklar gibi

ağır ağır akarak kanıma karışmakta

yokluğun!

Hiç sormadım, neydi başka elbiseler içinde bulduğun

aynı askıyla dolaba kaldırılan iki güzel yelektik biz

güveye benzer bir şey oldu suskunluğun!.. anladım ki:

 

aşk naftalinlenmiyormuş meğer, eğer kanıtlanmıyorsa suçun!

 küçük İskender

 

Kabataşlı  usta Şair Behçet Necatigil adına düzenlenen şiir ödülüne bu yıl yine Necatigil ile aynı sıralardan yetişmiş Kabataşlı Şair küçük İskender layık görüldü.

Ülkenin en saygın şiir ödüllerinden Necatigil ödülünün bu yılki seçiciler kurulunda Eray Canberk, Cevat Çapan, Refik Durbaş, Turgay Fişekçi ve Doğan Hızlan yer alıyordu.

1980 yılından bu yana Necatigil Ailesi tarafından organize edilen ödülün seçiciler kurulu, aldığı kararın ardından şu açıklamayı yaptı;

küçük İskender, ilk kitabı ‘Gözlerim Sığmıyor Yüzüme’den başlayarak günümüz şiirine yeni bir söyleyiş, yeni bir soluk kazandırdı. Çağdaş Türk şiirinin birikimlerini dilde ve anlatımda yeni yaklaşımlarla zenginleştirdi. Günümüz toplumunun farklı kesimlerinin yaşam kültürlerini şiir diline taşıdı. ‘Mayıs Giremez’, küçük İskender’in otuz yıllık şiir birikiminin parlak bir örneği olmasının yanında, günümüz şiirini yücelten özellikleriyle de ödüle değer bulundu.”

İkisi de ilk eserlerini, “bahçesinde deniz olan okulda” vermeye başlayan Necatigil ile küçük İskender’i buluşturan bu yılki ödül,  kuşkusuz camiamız adına da büyük bir gurur vesilesi oldu.

Kabataşlıların göğsünü kabartan Necatigil ödül töreni 13 Nisan 2017 Perşembe günü saat 18.30’da Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfı’nın  Ortaköy tesislerinde Hamdi Saver salonunda gerçekleştirilecek.

 

kÜÇÜK İSKENDER

1964 yılında İstanbul’da doğdu. İlk şiirlerini Kabataş sıralarında yazmaya başladı. Kabataş’ı bitirdikten sonra  İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne girdi,  son sınıfında bu okulu bıraktı. Ardından İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümüne girdi, 3 yıl sonra  bu okulu da bırakacaktı. 1980’li yıllardan başlayarak günümüze kadar çeşitli dergilerde şiirler, eleştiriler, denemeler yazdı. İlk şiiri Milliyet Genç Sanat Dergisi’nde, İskender Över ismiyle çıktı. Profesyonel olarak 1985’te Adam Sanat Dergisi’nde şiirleri yayımlanmaya başladı.

Kimi çıkan antololojilerde şiirleri basıldı. Kanada’da çıkan Descant adlı edebiyat dergisinin Türkiye özel sayısında, ABD’de de ise Murat Nemet Nejat’ın ‘eda’ kavramında yoğunlaştığı Türk şairleri antolojisinde kendine yer buldu. İtalya’da düzenlenen Avrupalı Genç Şairler Yarışması’nda (La Giovane Poseia D’europa Nel 1999) ilk ona girdi ve şiirleri bu şairlerle kitaplaştırıldı.

2000 yılında Orhon Murat Arıburnu Ödülleri’nde Bir Çift Siyah Deri Eldiven adlı şiir kitabıyla birincilik aldı.

küçük İskender, 2006’da İskender’i Ben Öldürmedim adlı şiir kitabıyla Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü’nü kazanacak ve 2014 yılında ise  7.si verilen Erdal Öz Edebiyat Ödülüne layık görülecekti.

Jüri ödülün gerekçesini “Türk Şiiri’ne getirdiği özgün soluk ve şiir dilinin geliştirilmesinin yanı sıra otuz yıl boyunca tavrındaki tutarlılık” olarak vurgulamıştı.

CEVAP YAZIN