Celalettin Erol’38  Ağabeyi Kaybettik

Mektebimizin en eski mezunlarından (1938), aynı zamanda 1938 yılı birincimiz, Türk denizcilik sektörünün duayeni Celalettin Erol ağabeyimizi 11 Temmuz 2017 tarihinde kaybettik.

Kırmızı-Siyahlılar olarak derin bir üzüntü içindeyiz, zira kendisinin yaşam hikâyesi bir bakıma Kabataş kültürünün bu topraklarda üstlenmiş olduğu aydınlanma misyonunun da apaçık bir kanıtıydı.

Çanakkale ve İstiklal Harbi gazisi Manastırlı Hamdi Bey ile Nefise Hanım’ın evlatları Celalettin Efendi, 6 Temmuz 1920 tarihinde dünyaya geldi.

Ailesi seçkin bir eğitim almasını arzu ettiğinden Kabataş’a gönderilecektir. Celalettin Ağabey de disiplini ve derslerinin ağırlığıyla meşhur mektepte hayli dişli çıkacaktır. Nuri Onur’un direktörlüğündeki mektebi, 1938 döneminde Fen bölümünden birincilikle bitirecektir. O yıllarda Kabataş’ı bitirmek bir tür hayat garantisi sunmaktadır. Türkiye’nin en muteber yüksek okulları Kabataş mezunlarını kazanmak için yarışmaktadır adeta…

Türkiye Cumhuriyeti, Kabataş Lisesi’ni yeni bitirmiş başarılı bir gence dünya çapında bir kariyer oluşturabilmek için tüm kamusal imkanlarını seferber etmektedir.

Celalettin Ağabey, bir yıl Haliç Tersanesi’nde staj yaptıktan sonra önce Almanya’nın Hamburg kentine ve ardından İngiltere’ye gönderilecek, Glasgow Üniversitesi Gemi İnşaatı Mühendisliği Bölümü’nü üstün başarıyla bitirecektir.

Türkiye’nin yerli imkânlarla  inşa ettiği  ilk gemiler olan Kartal ve Kabataş, onun eseridir.

1962 yılında Denizyolları İşletme Müdürlüğü’ne, 1969 yılında Denizcilik Bankası Genel Müdürlüğü görevine getirilir.

1938 yılı Temmuz’unda gazetede gördüğü bir ilanla ayak bastığı Denizcilik Bankası’na ve tersanelere 36 yıl sonra veda ederek ayrıldıktan sonra uzun yıllar özel sektör yöneticiliği yapar.

1938 yılı birincimiz, sevgili Celalettin Erol ağabeyimizin ailesine, sevenlerine ve tüm Kabataş camiasına başsağlığı diliyoruz.

Kırmızı-Siyah

CEVAP YAZIN